21

خودارضایی چیست ؟ | بررسی دلایل و چگونگی خود ارضایی در پسران و دختران

خودارضایی چیست ؟ | بررسی دلایل و چگونگی خود ارضایی در پسران و دختران

خود ارضایی چیست؟ خود ارضایی یا جَلْق زدن (همچنین اِستِمناء برای مردان و استِشهاء برای زنان) از روش‌های ارضای میل جنسی است، این عمل با انگیزش و تحریک اندام جنسی شخص از سوی خودش و یا آلات مصنوعی و ابزارهای ماشینی نیز که آمیزش جنسی را همانندسازی می‌کنند، انجام می‌گیرد و معمولاً انجام آن تا رسیدن […]

خودارضایی

خود ارضایی چیست؟

خود ارضایی یا جَلْق زدن (همچنین اِستِمناء برای مردان و استِشهاء برای زنان) از روش‌های ارضای میل جنسی است، این عمل با انگیزش و تحریک اندام جنسی شخص از سوی خودش و یا آلات مصنوعی و ابزارهای ماشینی نیز که آمیزش جنسی را همانندسازی می‌کنند، انجام می‌گیرد و معمولاً انجام آن تا رسیدن به اوج لذت جنسی ادامه پیدا می‌کند که در مردان همراه با بیرون پاشیدن منی و در زنان بصورت اسپاسم (سفتی عضلانی) همراه با لذت شدید در ناحیهٔ مهبل می‌باشد. جلق‌ زدن را عموماً انجام این عمل توسط خود شخص در نظر می‌گیرند اما تحریک آلت توسط فردی دیگر البته بدون آمیزش جنسی (معمولاً با دست) را نیز جلق‌ زدن گویند. خود ارضایی به عنوان روشی سالم، طبیعی و ایمن در نظر گرفته می‌شود که بسیاری از خطرات روابط جنسی دوطرفه و بیماری‌های مقاربتی را دربر ندارد.

شیوع نسبی

آمارهای مختلف نشان می دهد که خود ارضایی یکی از راه های عمده تخلیه جنسی در انسان است و تقریباً همگان در دوره ای از زندگانی خود خود ارضایی می زنند . خود ارضایی ( با انگیزه جنسی ) در پسران از حدود سن بلوغ آغاز می شود و تا ۲۱ سالگی یعنی تا پایان دوره بلوغ به تدریج زیادتر می شود و از آن پس بر حسب شرایط اجتماعی فرد و تماس او با افراد جنس مخالف تفاوت می کند ولی بهرحال ازدواج و تماس همیشگی با جنس مخالف دلیل آن نیست که شخص ، دیگر خود ارضایی نزند …
چه بسیار مردان و زنانی که ، در مواقع مخصوصی ، برای کاهش تنش های جنسی اجباراً خود ارضایی می زنند مثلاً در موارد : حاملگی زن ، بستری بودن مرد ، نداشتن رابطه خوب عاطفی با همسر ، عدم اطلاع کافی و مهارت در ارضاء کردن همسر … یکباره رها کردن زن قبل از رسیدن به ارگاسم در رابطه جنسی ، عادت کردن سیستم عصبی به تکرار خود ارضایی و هنگامی که یکی از دو زوج از نظر جنسی نیرومندتر و پاسخگوتر از دیگری ست . ( باید دانست مردان در مدت ۲ دقیقه دچار انزال می شوند در حالیکه زنان برای رسیدن به انزال و برانگیختگی جنسی حداقل نیاز به ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تحریک دارند ) دفعات خود ارضایی در مواقع مختلف متفاوت است . در نیمه دوم دوران بلوغ پسرها ، بطور متوسط ۱ تا ۴ بار در هفته خود ارضایی می زنند و البته ارقام جوانان گاه ۹۰ درصد از راه های تخلیه جنسی را تشکیل می دهد .
در مورد میزان شیوع خود ارضایی در دختران و زنان آمار چندان قاطعی در دست نیست و آن چه که مسلم است آن است که خود ارضایی در دختران کمتر از پسران است و دفعات انجام آن نیز کمتر است . از نظر سنی ، شیوع آن در حدود سن ۱۵ سالگی ( یکی دو سال پس از وقوع نخستین قاعدگی ) است و به نظر نمی رسد که روز انجام آن با وقوع قاعدگی و تخمک گذاری وابسته باشد ( برخلاف بالغان ) . بطور کلی دختران در ماه یکی دو بار بیشتر خود ارضایی نمی زنند ولی گاه به ارقامی چون ۱۰ تا ۲۰ بار در هفته برخورد می شود . آمارگران غربی، به وضوح اشاره کرده اند که دختران در مورد خود ارضایی کمتر با ما سخن می گویند ، آنان از پاسخ گفتن و توضیح دادن در مورد معاشقه ها ، نزدیکی ، حتی تماس با حیوانات و غیره سرباز نمی زنند اما حاضر نیستند در مورد خود ارضایی سخنی بگویند … به همین سبب است که رقم دقیقی در مورد میزان شیوع خود ارضایی در دختران نمی توان اظهار کرد .

 

خود ارضایی در دین مبین اسلام حرام است

 

دلایل خودارضایی در زنان

در اکثر موارد هر موقع حرف از خود ارضائی به میان می آید همه نگاهها معطوف به مردان می شود، ولی خود ارضایی در میان خانمها نیز به فور یافت می شود، منتهی خانمها حتی با دوستان نزدیک خود نیز کمتر در مورد این عمل صحبت می کنند.

اکثر خانمها (Women) مثل مردان حداقل یک بار خود ارضایی (Masturbation) را در طول زندگی تجربه کرده اند. اینکه از نظر علمی چه میزان از خود ارضایی طبیعی و چه میزان آن غیر طبیعی است، هنوز مشخص نشده است. میزان شیوع خود ارضائی ما بین خانمها بصورت دقیق مشخص نیست، ولی در نقاط مختلف دنیا متفاوت است. میزان شیوع گزارش شده از 90-50 درصد متفاوت است. در یک بررسی در ایندیانا در آمریکا از 2000 خانم 60-18 ساله در مورد خود ارضائی پرسیدند، بیش از 50 درصد آنها پاسخ دادند که خود ارضایی می کنند.

برای خود ارضایی مرز سنی خاصی وجود ندارد. خانمها ممکن است در دهه 80 زندگی نیز خود ارضائی داشته باشند. خود ارضائی همیشه در خانمهای مجرد دیده نمی شود، وقتی همسر در دسترس نباشد و یا اظهار خستگی نماید، ممکن است یک خانم نیازهای جنسی خود را با خود ارضایی برطرف نماید. یکی از دلایل مهم خود ارضائی در خانمهای متاهل عدم رسیدن به ارضاء جنسی یا ارگاسم در یک رابطه جنسی طبیعی است.

 

 

عوارض خود ارضایی و روش های ترک آن

 

خود ارضایی در مردان

گرچه روش انجام خود ارضایی فرد به فرد متفاوت است اما عموماً با در دست نگه داشتن آلت مردی بصورت تقریباً محکم در دست و حرکت دست به سمت جلو و عقب و گاهی همراه با خیال‌پردازی انجام می‌شود. روش دیگری که عمومیت کمتری دارد مالیدن آلت به سطوح صاف و نرم مثل بالش یا تشک است. استفاده از ابزارآلات ساختگی یا وسایل س*ک*س نیز متداول است. تمامی این رفتارها تا رسیدن به ارگاسم ادامه پیدا می‌کند. تمرکز بیشتر روی کلاهک آلت تناسلی و سرعت انجام عمل، سرعت رسیدن به ارگاسم را افزایش می‌دهد. برای افزایش لذت و همچنین برای کاهش اصطکاک معمولاً از مایعات یا آب دهان استفاده می‌شود.

 

خود ارضایی سبب مشکلات روحی و جسمی می شود

 

خود ارضایی در زنان

در زنان خود ارضایی اغلب از طریق مالش یا ضربه بر روی آلت زنانه خصوصاً چوچوله و لب‌های فرج انجام می‌شود. همچنین فرو کردن انگشت یا جسم خارجی در مهبل، تحریک سینه‌ها و نقطهٔ جی از طریق مالش، فشار، کشش عضلانی و خیال‌پردازی نیز می‌تواند در کنار هم بکار گرفته شود. استفاده از جریان فشار آب بر روی چوچوله نیز یکی از روش‌های مرسوم خود ارضایی در زنان است. برخی از زنان حتی با فشار شدید هر دو پا به هم می‌توانند تحریک شوند. برای برخی زنان خود ارضایی تنها راه رسیدن به ارگاسم است.

تفاوت خود ارضایی در مردان و زنان

  • خانم ها در مقایسه با مردان، خود ارضایی را در سنین بالاتری شروع می کنند.
  • برخلاف مردان در بسیاری از موارد اجباری برای انجام آن ندارند، در صورتی که در بیشتر مردان یکه خود ارضایی می کنند یک نیاز درونی آنها را وادار به خود ارضایی می کند.
  • وقتی یک خانم یاد گرفت که چگونه خود ارضایی بکند، معمولا این عمل را کمتر از مردان انجام می دهد.
  • خانمها کمتر از مردان بطور منظم اقدام به خود ارضایی می کنند، مثلا ممکن است یک خانم بدون مشکل شش ماه خود ارضایی را ترک کند، در صورتی که آن بندرت در مردان اتفاق می افتد.
  • بر خلاف مردان روشهای خود ارضایی (Masturbation) در خانمها بسیار زیاد است طوری که یک خانم هنگام انجام کار منزل و یا تماشای تلویزیون و یا حتی در حین رانندگی نیز می تواند خود ارضایی کند.

یکی از دلایلی که خانمها در سنین بالا تر و کمتر از مردان اقدام به خود ارضایی می کنند این است که عضو جنسی مرد کاملا مشخص و بیرون از بدن وی است و مرد به راحتی در سنین پایین به حساسیت عضو جنسی خود پی می برد، در صورتی که اعضاء جنسی منجر به ارگاسم در خانمها زیاد و اکثرا پنهان هستند و تشخیص آنها تا مدتها برای یک خانم مشکل است. مثلا پیدا کردن محل کلیتوریس و حساسیت آن برای بسیاری از خانمها ساده نیست.

برخلاف مردان که هدف از خود ارضایی (Masturbation) در آنها ارضاء جنسی است، دلایل خانمها برای خود ارضایی فراوان و تعدادی از آنها به شرح زیر می باشند:

لینک کوتاه : https://www.hot2news.ir/?p=57