8

درمان تنگی نفس با مواد شوینده در خانه تکانی

درمان تنگی نفس با مواد شوینده در خانه تکانی
استفاده از مواد شویند در برخی موارد می تواند باعث تنگی نفس شود که با تشخیص علائم آن می توان به راحتی با روش های خانگی درمان کرد.
استفاده از مواد شویند در برخی موارد می تواند باعث تنگی نفس شود که با تشخیص علائم آن می توان به راحتی با روش های خانگی درمان کرد.

رفع تنگی نفس هنگام کار با مواد شوینده

انواع گوناگون مواد شوینده و پاک کننده در بازار وجود دارد که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و خانه تکانی استفاده از آن بدون خطر نیست. زیرا برخی از اینها در تماس با پوست و ریه موجب واکنش هایی می شود. ورود بخارات و گازهای شیمیایی به راه های تنفسی باعث افت شدید سطح اکسیژن می شود و اگر اکسیژن رسانی سریع صورت نگیرد پس از ۱۴ دقیقه سلول های مغز تخریب می شوند، چنانچه پیش از این هم در نمناک کامل توضیح دادیم از علائم آن می توان به استفراغ ، گیجی و منگی . تغییر رنگ پوست به آبی و خاکستری ،احساس عطش و تنفس تند اشاره کرد.

تنگی نفس با مواد شوینده

روشهای رفع آسیبی که مواد شوینده به بدن وارد می کند

نوشیدن آب فراوان:

نوشیدن آب فراوان باعث خروج آب زیادی از بدن می شود که در واقع میزان باقی مانده مواد شیمیایی را کاهش می دهد.

آب خوردن

پیاده روی در طبیعت:

اگر به خوبی ورزش انجام دهید ریه های اکسیژن تازه را دریافت کرده و مواد شیمیایی سمی را بیرون می فرستند . ورزش را در جایی انجام دهید که تعداد زیادی درخت سبز شاداب و گیاهان در حال رشد و اکسیژن تازه وجود دارد. پیاده روی به مدت ۱ تا ۲ ساعت پس از استنشاق مواد شیمیایی می تواند به ریه ها کمک کند تا آلودگی ها را بیرون بریزد.

مصرف آب سبزیجات:

سبزیجات برگ دار به عنوان سم زدا و ابزار بسیار خوبی برای انتقال مواد شیمیایی به بیرون از بدن شناخته شده اند.

آب سبزیجات

ویتامین ث:

همانطور که ویتامین ث از بدن شما در برابر آسیب سرما خوردگی یا آنفولانزا محافظت می کند ، می تواند سموم را نیز از بدن پاک کند و بدن را از اثرات مضر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی محافظت کند. شما نمی توانید در یک زمان بیش از حد ویتامین ث بخورید، بنابراین هر ساعت ۵۰۰ – ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین ث مصرف کنید.

تعریق:

عرق کردن یکی از بهترین روش های دفع مواد شیمیایی است چه در حمام باشد یا سونا

تمرکز روی افکار شاد:

هنگام تنفس ذرات سرطان زا فکر کردن به چیز دیگر سخت به نظر می رسد اما برای اینکه مشکل را تشدید نکنیم بهتر است به چیزهای مثبت فکر کنیم.

افکار شاد

اقدامات اولیه برای رفع تنگی نفس

ابتدا راه های هوایی مثل در و پنجره را باز کنید یا با قرار گرفتن در پشت مصدوم زیر بازو های او را بگیرید و به محیط باز ببرید.

اگر فرد مصدوم بیهوش شود و یا حال وی وخیم باشد سریع به اورژانس ۱۱۵ برای دریافت راهنمایی و اعزام نیرو تماس بگیرید.

در روزهای پایانی سال که استفاده از مواد شوینده زیاد است برای جلوگیری از مشکلات تنفسی از پاک کننده ها و مواد شوینده قوی استفاده نکنید.

اگر فردی دچار مشکلات تنفسی شده است او را طاق باز نخوابانید زیرا بر اثر فشار بر قفسه سینه حال او وخیم تر می شود .مصدوم را به حالت نیمه نشسته قرار دهید و سر او را به عقب متمایل کنید تا مجرای تنفسی باز بماند. بر اثر استنشاق بخارات شیمیایی مصدوم تند تند نفس می کشد بنابراین او را تشویق به نگه داشتن اکسیژن درون ریه کنید.

لینک کوتاه : https://www.hot2news.ir/?p=294

مطالب پیشنهادی